03
دی

کراس فیت چیست؟ + ویدئو

 

کراس فیت ورزشی پر از چالش های متنوع  کاربردی و گاها جدید که باعث بالابردن سطح آمادگی بدنی و روحی ورزشکاران میشود. کراسفیت به شما کمک میکند که زندگی بهتر و باکیفیت تری داشته باشید و بر چالش های شناخته شده و ناشناخته روزمره زندگی غلبه کنید و در تمام فاکتورهای آمادگی جسمانی بهتر شوید. از لحاظ لغوی کراس به معنای تقاطع و فیت به معنای آمادگی بدنیست و چون این رشته تقابل چند رشته ورزشی است که در ادامه بیشتر به آن اشاره میکنیم ، به  نام کراس فیت شناخته می شود.

تاریخچه کراسفیت

 

بنیانگزار کراسفیت آقای جرج گلاسمن است که در سال 2000 این رشته را به صورت رسمی به ثیت رساند. زمانی که گلاسمن نوجوان بود به صورت حرفه ای رشته ژیمناستیک را انجام میداد و در کنار این رشته وزنه برداری و دوچرخه سواری را نیز دنبال میکرد پس از مدتی متوجه شد که به طور قابل توجهی توانایی جسمانی اش نسبت به رقیبانش بالا رفته است و همچنین دوستان ژیمناستکار گلسمن در وزنه برداری یا دوچرخه سواری توان رقابت با او را نداشتند و در عین حال دوستان دوچرخه سوار او نیز قادر به اجرای حرکات آکروباتیک گلسمن در ژیمناستیک نبودند. گلسمن در سال ۱۹۹۵ در کالیفرنیا باشگاهی تاسیس کرد و در همان سال از طرف اداره پلیس شهر سانتاکروز دعوت شد تا نیرو‌های این اداره را تمرین دهد. تا قبل از این بیشتر کار او برگزاری جلسات تمرینی اختصاصی برای افراد بود. اما بعد از آن که هر روز افراد بیشتری برای تمرین با او تماس می‌گرفتند تعداد مشتری‌های خود را دوبرابر و جلسات تمرینی را به صورت گروهی در باشگاه خود برگزار کرد.

کسانی که پیش از این جلسات تمرینی اختصاصی داشتند نیز از تمرین کردن با سایر افراد و در گروه لذت بیشتری می‌بردند و این گونه بود که جامعه کراس فیت تشکیل شد. اولین شعبه آن در کراس فیت نورت در سیاتل بود. تا سال ۲۰۰۵، ۱۳ شعبه دیگر نیز تاسیس شد و در سال ۲۰۱۲ قریب به ۱۰ سال پس از شروع به کار کراس فیت، ۳۴۰۰ شعبه در سرتاسر جهان مشغول به کار شدند.

 

هدف از کراس فیت چیست؟ 

تمرینات کراسفیت به صورت شدت بالا هستند و غالب حرکات کاربردی یا ( functional  ) هستند . این بدان معناست که غالبا  تمریناتی در کراسفیت انجام میشود که اولا از چند مفصل برای انجام آن استفاده میشود مثل حرکت اسکات و همچنین این حرکات شبیه ساز حرکاتی است که در زندگی روزمره یک فرد با آن سر  و کار دارد   مثل یک زن خانه دار که سبد خریدی را از فروشگاه تا در خانه حمل میکند و یا جسمی را از روی زمین به طبقه های بالایی کابینت انتقال میدهد و یا سربازی که با چالشهای مختلفی روبروست . به گفته آقای گلاسمن بنیانگذار کراسفیت حرکات کراسفیت به گونه ای طراحی شده که برای یک مادر بزرگ و یک سرباز قابل اجراست و تفاوت تمرینات آنها در شدت است نه نوع .

 

حرکات کراسفیت نه تنها برای رویدادهای شناخته شده زندگیست بلکه برای رویدادهای غیر قابل پیش بینی هم هست همانطور که یک آتش نشان نمیداند که در تماس تلفنی بعدی چه نوع و حجم از حادثه گزارش میشود و او همیشه میبایست برای ناشناخته ها آماده باشد.

در کراسفیت از حرکاتی استفاده میشود که : قابل اندازه گیری ، قابل مشاهده و قابل تکرار باشند که ما این تمرینات را تمرینات فیتنس مبتنی بر شواهد مینامیم .تمرینات کراسفیت مبتنی بر شواهد و تجربیات است ورزشکاران و مربیان کراسفیت جامعه بزرگی را تشکیل میدهند که به صورت آنلاین در ارتباطند و تجربیات شواهد و رکوردهای خود را به اشتراک میگذارند .

 

روش اجرا:

در ابتدا باید اشاره کرد که کراسفیت یک ورزش است زیرا که همراه با رقابت و مسابقه است و همچنین قابل مشاهده و اندازه گیری است. در کراس فیت برنامه ها به صورت روزانه تعریف میشود و رکورد های شخصی هر نفر ثبت میگردد که این امر نه تنها باعث ایجاد انگیزه در ورزشکاران میشود بلکه باعث سنجش سطح آمادگی فرد در معیارهای وابسته به فیتنس و همچنین مشاهده پیشرفت کوتاه مدت و بلند مدت در ورزشکاران می گردد.

 

یک رویکرد موثر:

در تمرینات فیتنس و بدنسازی معمولا نمرینات را درجلسات مختلف نسبت به عضلات مختلف تقسیم بندی میکنند و جلسه ای را به حرکات هوازی مثل تردمیل یا دوچرخه اختصاص میدهند  و حرکات تک مفصلی مثل جلوبازو ، نشر جانب یا جلو پا را انجام می دهند.

کراس فیت چیست آپارات

اما در کراسفیت این تمرینات با هم ادقام شده و در زمان کمتر با شدت بالاتری انجام میشود و به جای حرکات تک مفصله از حرکات کاربردی چند مفصله استفاده میشود مثلا به جای نشر جانب حرکت پوش پرس انجام میشود به جای جلو بازو حرکت پول آپ انجام میشود و به جای جلو پا اسکات را انجام می دهیم.

 

اجزای تشکیل دهنده کراسفیت را بشناسید

کراسفیت از بخش های مختلفی تشکیل شده است که ترکیب آنها باعث افزایش فاکتورهای جسمانی به صورت همزمان میشود و در نهایت باعث ایجاد بدنی آماده و جسمی سالم می گردد. اجزا تشکیل دهنده این رشته در هرمی نمایش داده میشود که از پایین ترین بخش از نظر اهمیت جایگزاری شده اند.

? هرم کراسفیت به پنج بخش تقسیم شده است که در پایین ترین آن تغذیه و بالاترین sport است.

 

تغذیه در کراس فیت

تغذیه مهمترین بخش از تمرینات کراسفیت است بهترین تمرینات بدون تغذیه مناسب بی تاثیر است. تغذیه ایده آل کراسفیت  سرشار از مواد پرتیینی و چربی  ٬سبزیجات و مقداری میوه  ٬ مغزها ٬ دانه ها ٬ مقدار بسیار کم کمی کربوهیدرات نشاسته و بدون شکر است.

 

استقامت قلبی، تنفسی وعضلانی

تمرینات متابولیک  یا به اصطلاح تمرینات استقامتی که به دو بخش استقامت قلبی تنفسی و استقامت عضلانی تقسیم می شوند. این تمرینات یک بخش بسیار مهمی از تمرینات کراسفیت را تشکیل می دهند و به عبارتی این تمرینات قلب ( تمرین روزانه ) wod است. تمرینات متابولیک مثل دومیدانی، دوچرخه سواری و شنا و…

 

ژیمناستیک

 تمرینات ژیمناستیک بخش دیگری از این هرم است تمرینات ژیمناستیک به تمریناتت با وزن بدن اطلاق میشود که میتواند یک شنا یا اسکات ساده باشد یا راه رفتن روی دستها یا حرکت ماسل آپ و … این تمرینات باعث افزایش درک بدنی میشود و مقدمه ای مناسب برای تمرینات وزنه برداری است.

 

وزنه برداری و پرتاب ها

 وزنه برداری و پرتاب ها : مرحله بعدی از هرم وزنه برداری  است که شامل وزنه برداری استاندارد المپیکی . تمرینات کتل بل . دمبل و سایر تجهیزات می باشد.

لوازم کراس فیت

به طور کلی تمریناتی که به نیروی خارجی مانند وزنه غلبه میکند در این دسته تقسیم بندی میشود ، که این بخش از تمرینات باعث افزایش قدرت ، قدرت بیشینه و همچنین استقامت در ورزشکاران می گردد.

 

ورزش

در بالاترین نقطه این هرم sport قرار دارد و باعث می شود شما دایما تجربیات و ‌ورزش های جدید را امتحان کنید و با چالش های جدید رو برو شوید.

 

فیتنس چیست و چه کسی فیت تر (آماده تر) است؟

تعاریف متعددی از فیتنس ارایه شده است که هر کدام به نوعی به ابعتد مختلف آمادگی جسمانی اشاره دارد. در سال 1997 مجله  outside magazine فردی به نام مارک آلن را به عنوان آماده ترین فرد بر روی زمین معرفی کرد.

مارک ورزشکار سه گانه بود که شش بار متوالی عنوان قهرمانی این رشته را کسب کرده بود و سپس قهرمانی به نام سایمون پل من ظاهر شد که ورزشکار ده گانه بود و در مقایسه با آلن در فاکتورهایی مثل قدرت ، سرعت و توان قوی تر بود و به این ترتیب تعریف فیتنس تغییر کرد.

کانال کراس فیت

در کراسفیت، فیتنس و آمادگی بدنی وابسته به تمامی فاکتورهای جسمانی است و ورزشکاری میتواند ادعای فیت بودن را داشته باشد که در تمام فاکتورهای رکورد قابل قبولی را کسب کند. به عنوان مثال : سه ورزشکار  را در نظر بگیرید  وزنه بردار ، دونده و کراسفیتر  . دونده در فاکتورهای استقامتی قوی است و رکورد دو خوبی به جا میگزارد ولی نمیتواند وزنه سنگینی را جابجا کند همچنین یک وزنه بردار وزنه های سنگینی را جابجا میکند اما نمیتواند به خوبی بدود اما یک ورزشکار کراسفیت در هر دو فاکتور رکورد قابل قبولی را بر جای میگذارد .

کراسفیت شاخصی چهار گانه را برای سنجش سطح آمادگی ازایه میدهد که عبارتند از : اولا سطح آمادگی ورزشکار در ده فاکتور آمادگی جسمانی دوم عملکرد و کارایی و تکنیک ورزشکار سوم سطح آمادگی و استفاده  فرد از سیستمهای انرژی و فاکنورهای وابساه به سلامت در سنجش آمادگی جسمانی.

 

فاکتورهای آمادگی جسمانی چیست؟

فاکتورهای آمادگی جسمانی عبارتند از :  قدرت- سرعت – استقامت عضلانی و قلبی تنفسی – توان – چابکی – انعطاف – هماهنگی عصبی عضلانی – سرعت عکس العمل -تعادل – ترکیب بدن  که ورزشکار آماده میبایست تمام این فاکتورها را داشته باشد و به صورت همزمان به پیش ببرد.

1- توانایی انجام درست حرکات

این فاکتور وابسته به نمایش و اجرای فاکتورهای آمادگی جسمانی در بعد اجراییست که ورزشکار بتواند در موانع و چالش های ناشناخته پیش رو را به بهترین شکل و بالاترین تکنیک به صورت شخصی انجام دهد. به همین دلیل است که ورزشکار دایما تمرینات متفاوتی را انجام می دهد.

2- سیستم های انرژی

سه سیستم اصلی انرژی داریم سیستم بی هوازی یا فسفاژن که  کمتر از 10 ثانیه این سیستم درگیر است سیستم بعدی سیستم گلیکولیک بی هوازی یا سیستم اسید لاکتیک است که کمتر از 120 ثانیه اتفاق می افتد و سیستم هوازی که  بالای 120 ثانیه اتفاق می افتد . که ورزشکاران آماده میبایست هر سه سیستم را تقویت کنند.

3- فاکتور سلامتی

هدف اصلی کراسفیت داشتن زندگی کار آمد و سالم است و یکی از فاکتورهای مهم داشتن سلامت جسمی است کراسفیت پا را یک گام فراتر از سلامتی میگذارد که فیتنس به معنای فراتر از سلامتیست و به این معناست که ورزشکار فاکتورهای وابسته به سلامتی خود را از رنج سلامت بالاتر میبرد مانند قدرت برون ده قلبی که با تمرینات مناسب تقویت می شود.


TripleEightSports.ir
جهت مشاهده آموزش های بیشتر در زمینه کراسفیت ، از صفحه اینستاگرام ما به آدرس TripleEightSports دیدن فرمایید. همچنین می توانید جهت سفارش محصولات، به صفحه محصولات مراجعه کنید.