Kettlebell(کتل بل)
10
خرداد

Kettlebell(کتل بل)

Kettlebell(کتل بل)

Kettlebell (کتل بل) جزو ابزاریست که به تازگی جایگاه ویژه ای را در باشگاههای ورزی به خود اختصاص داده است و ورزشکاران رشته های مختلف ورزشی از مزایای این وسیله بهره مند میشوند .

کتل بل وسیله ایست شبیه توپ دسته دار که از دو کلمه kettle به معنای قوری و bell  به معنای زنگ تشکیل شده است و به گفته برخی از مقالات این وسیله ابتدا در زنگ ناقوص کلیسا ها کاربرد داشته است .

این وسیله ابتدا از جنس چدن ساخته میشد و در حال حاضر از جنسهای متنوعی مثل استیل آهن ، و .. ساخته میشود و طرح های متنوعی از این وسیله را میتوانید ببینید  .

Kettlebell(کتل بل)

تاریخچه کتل بل :

قدمت استفاده از Kettlebell (کتل بل)  به بیش از سیصد سال پیش در روسیه باز می گردد. وجود تنوع  د ر تمرینات بدنسازی کتل بل باعث گردید که سال 1985 برای آن کمیته ای تأسیس شود و اولین دوره مسابقات جهانی کتل بل نیز در همان سال در روسیه برگزار شود.

پاول تساتسولین ابزار  کتل بل  روسی را  در سال 1998 ثبت کرد و به آن رسمیت داد  و این وسیله پر کاربرد را  به غرب معرفی کرد و انقلاب کتل بل را آغاز کرد.

 

پاول ، مربی آموزش مهارتهای جسمانی در  نیروهای ویژه سابق اتحاد جماهیر شوروی بود .

،. پاول StrongFirst ، “مدرسه قدرت” را بنیان نهاد  و به طور رسمی شروع به آموزش این ابزار به عموم مردم کرد و کار با این ابزار  را گسترش داد . او همچنین کتابهای زیادی را در رابطه با کتل بل و استفاده از آن نوشته و انتشار داده است .

Kettlebell(کتل بل)

این وسیله پرکاربرد ویژگی های منحصر به فردی را داراست که با وسایلی مثل دمبل یا هالتر  نمیتوان  این تمرینات را انجام داد .

وزنه کتل بل بر خلاف دمبل های معمولی، در وسط گویی متمرکز است و نسبت به دمبل به شما احساس کاملا متفاوتی می دهد.

و تقریبا تمام حرکاتی که با دمبل و هالتر انجام میشود را با کتل بل هم میتوان انجام داد

Kettlebells در مقابل دمبل:

Kettlebell (کتل بل) و دمبل دو ابزاری هستند که از جهاتی شباهت های بسیار زیادی را به یکدیگر دارند و در عین  حال شاخصه هایی را دارا هستند که آنها را از یکدیگر متمایز میکند  .

کتل بل:

در Kettlebell (کتل بل) حرکات  اغلب با  شتاب و گاهی اوقات به صورت انفجاری و پرتابی انجام میگردد .

 

کتل بل از ثبات کمتری برخوردار است و به علت داشتن دسته و شکل گوی مانندی که دارد قدرت مانور بالایی دارد و ورزشکار به هر حالتی که بخواهد میتواند آن را  در دست حرکت دهد

 

به علت وجود مرکز ثقل در وسط گوی و حرکت در جهات مختلف باعث تقویت عضلات ثبات دهنده در ناحیه مچ – آرنج و ناحیه شانه ای میگردد .

 

انجام حرکات دورانی  و حرکاتی با عدم تعادل مثل سویینگ در کتل بل باعث تقویت عضلات میان تنه ناحیه کر میگردد .

 

همچنین باعث افزایش انعطاف در عضلات به دلیل انجام حرکات با دامنه کامل می باشد.

دمبل:

دمبل متفاوت با  Kettlebell (کتل بل) است در دمبل حرکات کنترل شده و با سرعت کمتری انجام میگردد.

 

به علت تقارن وزن در دمبل و دسته مهار کننده آن فشار عضلانی متمرکز تر است.

در انجام حرکات با کتل بل به علت کنترل شده بودن حرکات فشار بر روی عضلات میانی برداشته میشود .

حرکات ساده تر است و نیاز به آموزش پیچیده ای ندارد .

Kettlebell(کتل بل)

اجزای تشکیل دهنده کتل بل :

Kettlebell (کتل بل) اجزای مختلفی دارد که با شناخت آنها میتوانیم تمرینات این ابزار را به خوبی انجام دهیم .

  • 1-  bellبدنه اصلی ( : بدنه اصلی کتل بل که بیشتر وزن کتل بل در آن قرار دارد در قسمت گوی کتل بل قرار دارد و در بسیاری حرکات مثل goblet squat  دستها در این ناحیه قرار میگیرد .
  • 2 – horn (شاخک ها ) : شاخک ها محل اتصال بدنه اصلی به دسته کتل بل هستند .
  • 3– corner  ( گوشه ) : در بالای شاخک ها و کنار دسته قرار دارد که داشتن زاویه مناسب گوشه در کتل بل بسیار مهم است زیرا در انجام بسیاری از حرکات مانند snatch   دست در این ناحیه قرار میگیرد و باید دست به راحتی در این ناحیه حرکت کند
  • 4– handle ( دسته ) محل قرار گیری دست است که در بالا ترین نقطه کتل بل قرار دارد و میبایست طوری ساخته شده باشد که دست به راحتی چرخش کند و خیلی زبر نباشد که به دست آسیب برساند .

Kettlebell(کتل بل)

این ابزار برای افراد با آمادگی جسمانی و سنین متفاوت قابل اجراست و دارای تنوع حرکتی بسیار بالایی است به کمک این وسیله حرکات رشته هایی چون وزنه برداری ، پاور لیفاینگ ، بدنسازی و تمرینات تخصصی خیلی از رشته ها مثل تنیس ، بسکتبال و ….. را میتواند طرح ریزی و اجرا کرد علاوه بر این کتل بل حرکات منحصر بفردی را دارد که فقط به کمک این وسیله قابل اجراست و وسیله جایگزینی ندارد .­­

Kettlebell(کتل بل)

مزایای استفاده از کتل بل

Kettlebell (کتل بل) بسته به سیستم تمرینی و استراتژی مربی ,کتل بل را میتوان در موارد زیر استفاده کرد :

افزایش قدرت

افزایش حجم عضلانی

تقویت سیستم استقامت عضلانی و استقامت قلبی تنفسی

افزایش انعطاف

افزایش توان و قدرت انفجاری

و…..­­­

 

 

نویسنده : احسان منصورآبادی