07
دی

مربی گری در جنبه روانی کراس فیت

 

ورزش کراس فیت علاوه بر تقویت قوای جسمانی باعث افزایش قوای ذهنی می شود که این امر مستلزم داشتن ذهنی مثبت و آگاه است. در این مقاله به بررسی ابعاد ذهنی کراس فیت و جنبه روانی کراس فیت می پردازیم.

زمانی که من در کلاس لول وان بودم آقای گلسمن بنیانگزار کراس فیت به من گفت که بزگترین موفقیت ها از طریق شنیداری حاصل می شود. من که تحت تاثیر این اظهارات قرار گرفتم تلاش کردم که بر روی جنبه روانی کراس فیت تحقیق کنم. در بین این تحقیقات نکته ای برای من قابل توجه بود که بهترین ورزشکاران کراس فیت به خوبی با زبان بدن خود آشنایی دارند و این کنترل ذهنی تاثیر بسزایی بر کارایی بدنی آنها چه در باشگاه وچه در خارج از محل تمرین دارد.

 

کنترل ذهنی ضروری است! 

 این کنترل ذهنی در جنبه روانی کراس فیت باعث افزایش سطح آگاهی و آمادگی بدن از بعد جسمی و روحی می شود و به این نتیجه رسیدم که گفته آقای گلسمن صحیح است که : آمادگی و کنترل ذهنی برای ورزشکاران و مربیانی که امید به پرورش ورزشکاران نخبه دارند ضروری است.

برای مربی  و ورزشکار کراسفیت بسیار مهم است که ورزشکار با خود صحبت کند  اهداف شخصی خود را مشخص کند. اگر چه در باشگاه تکنیک ها آموخته و تمرین می شود، ولی ورزشکار با قدرت ذهن خود می تواند بهترین پاسخ را  از تمرینات دریافت کند.

 

منظور از طراحی هدف چیست؟!

در اینجا ابتدا می خواهیم عنوان کنیم که هدف چیست و چه مشخصاتی را دارا است:

هدف: یک معیار مشخص از ابتدا تا پایان و مسیر روشن است که باعث ایجاد انگیزه برای تلاش تا موفقیت می شود.

? علاوه بر این تعریف سه شرط دیگر را شامل می شود که باعث موفقیت بیشتر مربی و ورزرشکار می گردد:

 1 – هدف باید مختصر و مشخص باشد مثلا: من می خواهم 50 حرکت کیپینگ پول اپ را پشت سر هم انجام دهم.

2 – هدف باید دارای بار مثبت باشد. مثلا من می خواهم کلین 100 کیلویی را بکشم به جای این که بگوییم من نمی خواهم وزنه 100 کیلویی را بیندازم .

3 – هدف باید شامل یک بازه زمانی باشد که چالش برانگیز و در عین حال واقع بینانه و قابل دستیابی باشد.

 

هدف باید شفاف و مشخص باشد

قبل از اینکه یک مربی بتواند یک ورزشکار را در مسیر رسیدن به موفقیت هدایت کند، مربی و ورزشکار باید وضعیت نهایی مورد نظر را درک کرده و به اتفاق نظر برسند. هرچه تعریف بیشتر متمرکز شود، برنامه ریزی دقیق تری برای  آماده سازی و آموزش وجود دارد. علاوه بر این، با مشخص کردن یک هدف مربی و ورزشکار می تواند اجزا هدف و راه رسیدن به آن را آنالیز کند.

 

کلمات و اهداف با بار مثبت بیان شود

به ورزشکار آموزش داده شود که بتواند ذهن آگاه و ناآگاه خود را کنترل کند.

اگر آگاهانه به خودم بگویم “نمی خواهم از طناب صعود سقوط کنم” مغز ناخودآگاهم می شنود: “من می خواهم از طناب صعود سقوط کنم”

مربی کراس فیت

این به این دلیل است که ضمیر  ناخودآگاه تنش منفی را نمی شنود. با گفتن آنچه نمی خواهید اتفاق بیفتد در واقع نقشه ای را برای دقیقاً آنچه می خواهید از آن جلوگیری کنید ایجاد می کنید. بنابراین، درس اصلی مربیان این است که ورزشکاران خود را در حالت مثبت با دید و نگرشی مثبت نگاه دارند.

 

یک هدف باید حاوی یک بازه زمانی باشد

در جنبه روانی کراس فیت یک هدف باید حاوی یک بازه زمانی باشد که واقع بینانه و قابل دستیابی باشد و در عین حال مقداری چالش و انگیزه را برای ورزشکار فراهم کند. هدف های بلند نیز باید به هدف های کوچکتر تقسیم شوندرد، زیرا هدف های خیلی بلند ممکن است باعث دلسردی ورزشکار شود.

به عنوان مثال کسی که می خواهد قهرمان جهان شود ابتدا باید در شهر و بعد استان بعد کشور، منطقه و بعد از آن به رقابت جهانی برسد و همچنین هدف های کوتاه بدون هدف بعدی برای ادامه راه پایان کار است و باعث دلسردی می شود.
هنگام تصمیم گیری در مورد چارچوب زمانی برای یک هدف ، باید درجه خاصی از ارزیابی از طرف خود  ورزشکار صورت گیرد.

سایت رسمی کراس فیت

به عنوان مثال، اگر یک ورزشکار به من بگوید هدف او این است که در مدت سه ماه یک ست 50 عددی پول اپ را انجام دهم، احتمالاً از او می پرسم که در حال حاضر چند تکرار پیاپی دارد. اینکه بطور مشخص ورزشکار چگونه می تواند به این سؤال پاسخ دهد در تعیین مسیر برای رسیدن به هدف بسیار مهم است.

اگر این ورزشکار پاسخ دهد ، “من مطمئن نیستم که چه تعداد پول اپ می توانم در حال حاضر انجام دهم”، ما باید فوراً دریابیم! رویکرد ما برای تعیین یک چهارچوب زمانی برای انجام 50 حرکت پی در پی تغییر می کند. در تعیین بازه زمانی برای رسیدن به یک هدف، یک مربی کراس فیت باید تعادلی را بین ایجاد انگیزه و به چالش کشیدن یک ورزشکار رعایت کند و در عین حال احتمال موفقیت بالایی را نیز تضمین کند. یک مربی کراس فیت مسئولیت کمک به ورزشکاران را در تنظیم و رسیدن به اهداف خود دارد.

 

پیروزی های کوچک را جشن بگیرید!

هنگامی که درس تعیین هدف توسط مربی اجرا می شود، یک سفر هیجان انگیز و پر چالش در انتظار ورزشکار است. وقتی که هدف تکرار 50 بارفیکس تعریف می شود، ورزشکار می تواند در کنار آن هدف های کوچک دیگری تنظیم کند که با کنار هم قرار دادن این اهداف هدف بزرگتری تعریف می شود.

این پیروزی های کوچک باعث ایجاد انگیزه برای ادامه راه ورزشکار می شود. بخاطر بسپارید، قبل از اینکه ورزشکاران بتوانند به 50 پول اپ برسند، ابتدا باید به 10، سپس 15 و سپس 20 پولاپ برسند. هر یک از این پیشرفت های به ظاهر ناچیز نشان دهنده این است که ورزشکار در مسیر صحیح قرار دارد و ایجاد انگیزه می کند تا ورزشکار به این نکته که: “من می توانم به آنچه می توانم به ذهنم خطور کنم، دست یابم” برسد.

 

قدرت گفتگو و اندیشه مثبت

قدرت گفتگو و اندیشه مثبت نکته ای است که من در ورزشکاران کراس فیت سراسر دنیا مشاهده کردم. تمرینات سنگین کراس فیت نه تنها آمادگی جسمانی بلکه روحیه فرد را آماده می کند. صرف نظر از زمان اتمام یا میزان وزنی که استفاده می شود، فقط مواجهه با تمرین ترسناک روز (WOD) باعث می شود که چالش های روزمره به چشم شما آسان تر شوند.

مراحل گرفتن کارت مربی گری کراس فیت

تجربه من به عنوان یک ورزشکار و مربی کراس فیت، این است که یک نگرش ذهنی مثبت و گفتگوی مثبت در دستیابی به پتانسیل کامل ظرفیت کار انسانی مهم است. به بیان ساده، یک مربی کراس فیت باید چگونگی صحبت با یک ورزشکار را یاد بگیرد. و بتواند انرژی و انگیزه مثبت را به ورزشکار القا کند.

 

تکنیک های تقویت ذهن برای یک مربی واجب است!

برای مربی کراس فیت بسیار مهم است که قبل، حین و بعد از تمرین تکنیک های تقویت ذهن را انجام دهد. القا ذهنی مربی چه مثبت باشد و چه ناخواسته منفی، بر عملکرد ورزشکار تاثیر می گذارد. وقتی یک ورزشکار از یک مربی می شنود: “شما عالی کار می کنید! شما می خواهید یک رکورد شخصی را بدست آورید!” تأثیر سخنان مربی در صحبت های خود ورزشکار این است: “من عالی عمل می کنم! من می خواهم PR را بدست آورم!

 

تاثیر جملات مثبت در یادگیری ورزشکار!

در جنبه روانی کراس فیت جملات مثبت تاثیر بسزایی در یادگیری تکنیک های ورزشکاران دارد. به عنوان مثال، به جای اینکه به یک ورزشکار بگویید: “شما پشت خود را گرد می کنید”، به صورتی به او بگویید تا به حالت انتهایی دلخواه برسد و با گفتن “منحنی کمر خود را حفظ کنید.”

مربی به جای اینکه در حرکت اسکات  بگوید: “حرکت رو بد انجام میدی و خیلی به جلو خم شدی ” ، با گفتن ، ” خوبه سر و سینه ات را زیر وزنه صاف کن ” تشویق کنید. “با انتخاب زبان مثبت تاثیر چند برابری در آموزش را مشاهده کنید. مربی کراسفیت و مبارز افسانه ای جان هاکلمن که مسولیت و تجربه مربیگری ارائه مشاوره، پشتیبانی مبارزان برتر ورزش های رزمی یو اف سی را داشت و استاد القا ذهنی مثبت به ورزشکاران بود می گوید:

اصلا مهم نیست که در حین مسابقه چه اتفاقی افتاده است در هر صورت مربی باید ذهن ورزشکار را مثبت و آماده نگاه دارد، او به مبارزان  جمله هایی را می گوید مثل : “تو قوی هستی. من به شما افتخار می کنم! “و” مشت زدنتو دوست دارم . “تمرکز و انتخاب کلمات  ذهن ورزشکار را مثبت نگاه میدارد . جان گفت ، “من هرگز به مبارز خود نمی گویم ،” تو خسته نشدی ! “یا” احساس خستگی نمی کنی ؟ “زیرا این تقریباً تضمین می کند که مبارز من دوباره به قفس برود و فکر کند ،” من خسته ام “

 

5 نکته مربی گری برای تنظیم هدف و گفتگوی مثبت

1- برای ثبت اهداف و تاریخ مورد نظر از موفقیت خود، از بخشی از تخته سفید استفاده کنید. علاوه بر این، ورزشکاران را ترغیب کنید که اهداف خود را در دفتر خود بنویسند. یک ارتباط قدرتمند بین ورزشکار و هدف او در هنگام نوشتن شکل می گیرد.

2- تشویق برای به اشتراک گذاشتن اهداف: در جنبه روانی کراس فیت وقتی که ورزشکار اهداف خود را با مربی و ورزشکاران دیگر در میان می گذارد، یک رابطه براساس اعتماد و پاسخگویی شکل می گیرد و از ایده و نظرات یکدیگر استفاده می کنند و یکدیگر را برای رسیدن به اهداف ترغیب می کنند و بعد از گذشت زمان از درصد نزدیک شدن به هدف خود یکدیگر را با خبر می سازند.

3- از ورزشکاران خود بپرسید که برای چه کاری تلاش می کنند. اگر ورزشکاران بی هدف هستند، آنها را تشویق کنید و آموزش دهید که چگونه می توانند یک هدف را تدوین کنند. سپس به آنها کمک کنید تا به آن برسند!

4- وقتی یک ورزشکار به هدف جدیدی برسد، به طور علنی اذعان کنید. از تخته سفید ، وب سایت و .. برای نشر خبر  استفاده کنید. هر هدفی که برآورده شود سزاوار تبریک و شناخت عمومی است.

5- کلمات ورزشکاران را هنگام صحبت درباره ورزش خود با دقت گوش دهید. سخنان گفته شده یک ورزشکار بازتابی از گفتگوی درونی است. ورزشکارانی را که با تشویق ورزشکار ذهن مثبتی را برایش محیا کنید . – گرگ آموندسون


TripleEightSports.ir
جهت مشاهده آموزش های بیشتر در زمینه کراسفیت ، از صفحه اینستاگرام ما به آدرس TripleEightSports دیدن فرمایید. همچنین می توانید جهت سفارش محصولات، به صفحه محصولات مراجعه کنید.