02
دی

انواع سبک های ژیمناستیک

ژیمناستیک ورزشی با سابقه ای دیرینه است که به خاطر جذابیت و تنوع خود طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. هر یک از سبک های ژیمناستیک درای خصوصیات خاصی هستند که در ادامه به آنها می پردازیم.

 

انواع سبک های ژیمناستیک را بشناسید

 

ژیمناستیک کلاسیک که در المپیک برگزار میشود دارای دو دسته بانوان و آقایان است که در آقایان 6 ماده و در بانوان 4 ماده وجود دارد که عبارتند از:

مواد مسابقات آقایان: حرکات زمینی، بارفیکس، پرش خرک، دار حلقه، پارالل، و خرک

مواد مسابقات بانوان: حرکات زمینی، پرش خرک، پارالل ناهم ‌سطح و چوب موازنه

انواع حرکات ژیمناستیک

مدل دیگری از رقابتها با عنوان ژیمناستیک نمایشی شناخته میشود که شبیه به نمایشها در سیرک است. ترامپولین نیز شاخه ای از ژیمناستیک است همچنین انجام حرکات نمایشی با روبان نوع دیگری از ژیمناسیتیک است که به نام ژیمناستیک ریتمیک شناخته میشود  که از روبان توپ و حلقه استفاده میشود.

انواع مختلف حرکات ژیمناستیک را میتوان در رشته های دیگری مثل کلستنیکس ، پارکور ، ورزشهای رزمی و… یافت.

 

تاریخچه کوتاه ژیمناستیک

 

سرچشمه ژیمناستیک به دوران باستان باز می گردد. یونانی ها و رومی ها طرفدار ژیمناستیک بودند و از آموزش ژیمناستیک برای آماده سازی نیروهای نظامی خود استفاده می کردند تا توانایی  سربازها را در جنگ بالا ببرند. به عنوان مثال ، ژیمناستیک می توانست به مهارت های سوارکاری  سربازان کمک کند. علاوه بر آموزش نظامی ، از حرکات ژیمناستیک نیز برای اجرای مراسم سرگرم کننده استفاده میشد .

فواید ژیمناستیک

ژیمناستیک مدرن زمانی ایجاد شد که دو متخصص ورزشی تصمیم گرفتند که از میله بارفیس و میله های موازی برای انجام حرکات بدنسازی استفاده کنند.

ژیمناستیک آقایان سرانجام در بازیهای مدرن المپیک در سال 1896 پذیرفته شد و پس از آن بانوان در سال 1928 وارد المپیک شدند . نیروی دریای آمریکا در سال 1942 ژیمناستیک را روشی برای تربیت سربازان بی باک  به کار گرفت و دریافت که  این رشته  آگاهی مکانی بهتری به سربازان  می دهد.

 بعداً بخش 101 هوابرد ارتش آمریكا  به منظور توسعه چابکی ، تعادل ، قدرت و اعتماد به نفس در سربازان از این رشته  استفاده کرد .

 

ژیمناستیک CROSSFIT چیست؟

 

در CrossFit ، حرکات مربوط به وزن بدن ژیمناستیک در نظر گرفته می شود (به عنوان مثال ، ایر سکات ، پوش اپ و…).

اما در کراسفیت از مهارت های رشته ژیمناستیک استفاده می کنیم  و هر حرکتی که با وزن بدن انجام شود جزو حرکات ژیمناستیک است. حرکاتی که بدون بار اضافه انجام میشود و همچنین حرکات ایستا یا ایزومتریک هم جزو این دسته از حرکات هستند. رشته هایی مثل کلستنیکس دنس سخره نوردی و… نیز در این دسته جای میگیرند که از میله های پارالل ، دار حلقه ،میله  بارفیکس  ، طناب های صعود و سایر تجهیزات برای اجرای آموزش ژیمناستیک استفاده میشود .

 

چرا از ژیمناستیک استفاده می کنیم؟

 

ژیمناستیک یکی از سه بخش  اساسی در کراسفیت است  ، که باعث افزایش توانایی بدنی و ایجاد  پیشرفتی چشمگیری در انجام حرکات روزمره میشود  و بر تمام 10 فاکتور آمادگی جسمانی تاثیر مثبت میگذارد . اجزای تناسب اندام عبارتند از : سرعت عکس العمل ، چابکی ، تعادل ، هماهنگی عصبی عضلانی ، استقامت قلبی تنفسی و استقامت عضلانی  ، انعطاف پذیری ، قدرت ، سرعت و توان می باشد که بیبشترین تاثیر آن بر مولفه های : هماهنگی عصبی عضلانی ، چابکی ، تعادل و انعطاف است .

تاریخچه ژیمناستیک

علاوه بر این ژیمناستیک جزو یکی از عناصر هرم کراسفیت میباشد که بعد از تغذیه و حرکات متابولیک قرار میگیرد و از لحاظ رتبه اهمیت بیشتری نسبت به وزنه برداری و اسپرت دارد.


TripleEightSports.ir
جهت مشاهده آموزش های بیشتر در زمینه کراسفیت ، از صفحه اینستاگرام ما به آدرس TripleEightSports دیدن فرمایید. همچنین می توانید جهت سفارش محصولات، به صفحه محصولات مراجعه کنید.