کلستنیکس
14
مرداد

کلستنیکس

کلستنیکس چیست ؟

کلستنیکس

 

کلستنیکس رشته ورزشی است که به تازگی  جایگاه ویژه ای را در بین علاقه مندان به ورزشهای  مرتبط با تناسب اندام به خود اختصاص داده است . این رشته شامل تمریناتی است که غالبا با وزن بدن انجام میشود  و به تجهیزات خاص و پیچیده ای نیاز ندارد  و در هر مکانی قابل اجراست این تمرینات مثل هل دادن کشیدن پرش ها و …  هستند و  در اغلب  حرکات  کلستنیکس عضلات بزرگ بدن درگیر میشوند مثل حرکت push ups.

در رشته کلستنیکس ورزشکاران بر روی فاکتورهای جسمانی مختلفی کار میکنند مثل استقامت عضلانی و قلبی تنفسی – قدرت – انعطاف – هماهنگی و …

کلستنیکس به چه معناست ؟

کلستنیکس به یونان باستان باز میگردد و از نظر لغوی کلمه ( kallos (κάλλος به معنای زیبا یا زیبایی و کلمه sthenos (σθένος) به معنای قدرت است .و اشاره به زیبایی اندام قدرتمند و عضلانی انسان دارد همانطور که یونانی ها در تندیس های به جا مانده از خود به زیبایی بدن انسان اهمیت زیادی میدادند .

تاریخچه کلستنیکس چیست ؟

تصور اکثر مردم از باشگاههای ورزشی فضایی بزرگ با تعداد زیادی دستگاه و ماشین است که بدون آنها تمرینات ورزشی قابل اجرا نیست اما در حدود قرن 4 ام بعداز میلاد در یونان باستان تمرینات با وزن بدن برای بالا بردن کارایی جسمانی نیروهای نظامی به کار میرفت .

و همچنین در قرن 5 ام قبل از میلاد در چین باستان تمرینات اینچنینی را در معبد شائولین انجام میدادند .تا قدرت بدنی و ذهنی خود را بالا ببرند .

کلستنیکس قطعا یکی از باستانی ترین روشهای تمرینی در جهان است .

کلستنیکس

 

4 مزیت اصلی رشته کلستنیکس :

 • 1-افزایش قدرت و استقامت بدن:

 • اغلب اوقات شما بر روی گروه خاصی از عضلات بدن کار میکنید که باعث افزایش قدرت و توانایی کنترل شما بر بدن میشود . این تمرینات به نوعی جزو تمرینات مقاومتی هستند و تحقیقات نشانگر آن است که تمرینات کلستنیکس قدرت انفجاری را بهیبود میبخشد .با انجام تمرینات  کلستنیکس به صورت مداوم استقامت شما افزایش میابد و به تعداد تکرارهای بیشتری از حرکات را انجام خواهید داد.
 • کلستنیکس
 • 2- بهبود بیومکانیک بدن:

 • کلستنیکس به شما می آموزد که تعادل و هماهنگی بدنی بیشتری داشته باشید . و راستای قامتی سالم تر و بهتری را دارا باشید .و به علت انجام حرکات در کلستنیکس مانند ژیمناستیک به طور ناخواسته فاکتورهای مرتبط با بیومکانیک حرکتی بهبود میابد .
 •  3- سلامت ذهنی بهتر:

 • در کلستنیکس شما فقط بر روی سلامت جسمانی تمرکز ندارید بلکه مهارت های ذهنی نیز بهبود میابد .
 • زمانی که شما حرکتی را اجرا میکنید که قبلا توانایی آن را نداشتید باعث ایجاد حس اعتماد بنفس میشود .شما در رشته کلستنیکس مقدار زیادی هورمون آندروفین ترشح میکنید که باعث ایجاد سرخوشی و دور کردن استرس میگردد . و همچنین در انجام حرکات کلستنیکس شما نیاز به تمرکز و قدرت ذهن بالایی دارید که عملکرد ذهنی را بالا میبرد .
 • کلستنیکس
 • 4- کلستنیکس بسیار مقرون به صرفه است:

 • رشته کلستنیکس ورزشی است که نیاز به تجهیزات خاص و پیچیده ای ندارد و نیاز نیست که شما هزینه بالایی را برای آن صرف کنید . و با هزینه بسیار کم در هر جا و هر مکان با تجهیزات ابتدایی میتوانید تمرینات خود را انجام دهید  و بدنی فیت داشته باشید
 • کلستنیکس

چه طور میتوان کلستنیکس را شروع کرد ؟

کلستنیکس رشته ایست برای تمام مردم با گروههای سنی مختلف . کلستنیکس میتواند از انجام یک  حرکت  با وزن بدن  مثل  شنا   ساده شروع شود و به حرکات پیچیده تری چون پلانچ یا ماسل آپ  بینجامد .

 

کجا باید کلستنیکس را انجام داد ؟

کلستنیکس در هر مکانی قابل اجراست و نیاز به تجهیزات خیلی پیچیده ای ندارد . از پارکها گرفته تا باشگاههای ورزشی میتوان کلستنیکس را انجام داد .

کلستنیکس

 

 

حرکات کلستنیکس چند دسته اند ؟

حرکات کلستنیکس به چند دسته تقسیم میشوند :

حرکات استاتیک : حرکاتی که به صورت ایستا و ساکن هستند مثل پلانک

حرکات داینامیک : حرکات داینامیک یا پویا مانند حرکت پول آپس

 

که در مسابقات این رشته هرکدام امتیاز مربوط به خود را دارند .

 

نویسنده :احسان منصورآبادی

منبع : https://calisthenicsworldwide.com/

از کجا میتوان مربی کلستنیکس پیدا کرد ؟

گروه تجاری ورزشی تریپل ایت اسپورت مفتخر است که با تیمی حرفه ای و با تجربه میتواند نیازهای آموزشی شما را در رشته هایی همچون کلستنیکس – کراسفیت و فیتنس برآورده کند .

برای کسب اطلاعات بیشتر به قسمت مربی آنلاین مراجعه نمایید