28
مهر

رژیم غذایی زون(ZONE DIET)

رژیم غذایی زون(ZONE DIET)

رژیم غذایی زون سطح هورمون  انسولین در بدن را تثبیت میکند و از احساس ضعف و گرسنگی جلوگیری میکند  و همچنین خطر بیماری های قلبی و عروقی و دیابت را کاهش میدهد .

 

به زبان ساده رژیم غذایی زون شامل 5 وعده غذایی در روز است و در آن درصد مواد غذاییی به این شکل است.40% کروهیدرات 30 % پرتیین 30% چربیو این مقدار مواد غذایی باعث ایجاد بدنی سالم تر ، افزایش کارایی و بهود ریکاوری میگردد .

این درصد از ترکیب مواد غذایی ترکیبی مناسب با بدن و ژنتیک انسانی است زیرا که سطح متابولیسم بدن را در محدوده مناسب نگاه میدارد و به همین دلیل به این رژیم زون یا منطقه گفته میشود .

رژیم غذایی زون سطح هورمون  انسولین در بدن را تثبیت میکند و از احساس ضعف و گرسنگی جلوگیری میکند  و همچنین خطر بیماری های قلبی و عروقی و دیابت را کاهش میدهد .

 

این رژیم توسط آقای  Barry Sears دارای مدرک phd  بیوشیمی دانشمند تحقیقات موسسه mit  در سال 1995 معرفی شد.

 

این رژیم توسط آقای  Barry Sears دارای مدرک phd  بیوشیمی دانشمند تحقیقات موسسه mit  در سال 1995 معرفی شد.

او اولین کتاب خود را به نام Enter the Zone انتشار داد که از آن زمان تا کنون  ورزشکاران حرفه ای زیادی در رشته هایی مثل کراسفیت از آن بهره برده اند .  این رژیم غذایی بر این نکته تکیه دارد که با خوردن 5 وعده مواد غذایی در روز از احساس گرسنگی جلوگیری میکند و سطح انسولین خون را در سطح مناسبی نگه میدارد و در وعده های غذاای کالری مصرفی مناسب فرد مصرف میشود که این امر باعث سلامتی و تناسب اندام میگردد.در بسیاری از رژیم های غذایی افراد برای کاهش وزن با نخوردن و تحمل احساس گرسنگی وزن کم میکنند .در صورتی که در رژیم غذایی زون 5 وعده در روز غذا میل میشود و فرد مجبور نیست هیچ احساس گرسنگی را تحمل کند . و از تمام مواد غذایی مثل کربوهیدرات ها پروتئین ها و چربی ها میل میکند .

 

در صورتی که در رژیم غذایی زون 5 وعده در روز غذا میل میشود و فرد مجبور نیست هیچ احساس گرسنگی را تحمل کند . و از تمام مواد غذایی مثل کربوهیدرات ها پروتئین ها و چربی ها میل میکند .

 

مزایای رژیم غذایی زون

کاهش سریع وزن چربی بدن

افزایش حجم عضلانی بدن

حفظ سلامتی برای مدت زمانی طولانی تر

اجتناب از افت انرژی که باعث کاهش عملکرد ذهنی و بدنی میگردد.

تنظیم سطح متابولیسم بدن با مصرف مناسب مواد غذاییی

جلوگیری از پیری زودرس

 

تنظیم سطح متابولیسم بدن با مصرف مناسب مواد غذاییی جلوگیری از پیری زودرس

 

رژیم غذایی زون رژیمی دایمی است که فرد با تغییر سبک زندگی و عادات غذایی با مصرف مواد غذایی مناسب و کالری مصرفی مورد نیاز بدن و جلوگیری از پر خوری همواره سیستم گوارشی سالم بدنی شاداب و کارایی بالایی را خواهد داشت .

 بلاک چیست ؟

بلاک واحد اندازه گیری  برای محاسبه کالری مصرفی در رژیم غذایی زون است که برابر است با 7 گرم پروتئین ، 9 گرم کربوهیدرات و 1.5 گرم چربی.باری سیزر میگوید  :محاسبه این رژیم اصلا کار پیچیده ای نیست اگر شما یک دست و یک چشم دارید هم هرجای دنیا که باشید به راحتی این کار را انجام میدهید به چند بلوک نیاز داریم مقدار بلوک مصرفی بستگی به متغیرهایی همچون سن جنسیت  وزن مقدار فعالیت روزانه متابولیسم پایه و … دارد به طور تقریبی یک زن با وزن متوسط نیازمند 11 بلاک در روز است در صورتی که یه مرد به طور متوسط نیازمند 14 بلاک در روز است .رژیم غذایی زون برای راحت تر شدن محاسبه شما جدولی از مواد غذایی را ارایه میدهد و همچنین نرم افزارهایی وجود دارد که این کار را برای شما انجام میدهد .

 

س از این که از مقدار بلوک مصرفی خود در یک روز مطلع شدید این مقدار را به 5 وعده غذایی تقسیم میکنید تا در هر وعده به مقدار کافی از کربوهیدرات پروتئین و چربی ها بهره ببرید

 

پس از این که از مقدار بلوک مصرفی خود در یک روز مطلع شدید این مقدار را به 5 وعده غذایی تقسیم میکنید تا در هر وعده به مقدار کافی از کربوهیدرات پروتئین و چربی ها بهره ببرید .برای یک زن با جثه متوسط 3 بلاک از هر ماده غذایی در هر وعده نیاز است در صورتی که برای یک مرد با جثه متوسط 4 بلاک در هر وعده نیاز است و همچنین 1 تا 2 وعده به عنوان وعده اضافی میان وعده میتواند مصرف شود .

به عنوان مثال خانمی که نیاز مند 11 بلاک از هرماده غذایی است :

Breakfast Lunch Snack Dinner Snack
Protein 3 blocks 3 blocks 1 block 3 blocks 1 block
Carbs 3 blocks 3 blocks 1 block 3 blocks 1 block
Fat 3 blocks 3 blocks 1 block 3 blocks 1 block

 

آب بهترین دوست شماست شکر دشمن شماست ماکارونی ، نان ، برنج ، سیب زمینی ، موز ، انگور ، هویج ، ذرت و آرد ممنوع است!

 

قوانین رژیم غذایی زون

آب بهترین دوست شماست

شکر دشمن شماست

ماکارونی ، نان ، برنج ، سیب زمینی ، موز ، انگور ، هویج ، ذرت و آرد ممنوع است!

اگر می خواهید چربی بسوزانید ، باید چربی را از غذا بگیرید. (روغن زیتون و روغن ماهی خوب است)

5 وعده غذایی در روز بخورید

حداکثر یک ساعت بعد از بیدار شدن  ، باید صبحانه خود را بخورید.

همیشه اندازه و کالری  آنچه می خورید اندازه گیری و محاسبه شود.

گرسنگی ممنوع است

تعادل همه چیز است: بدون تقلب.

 

دکتر سیز میگوید غذا دارو و بلیط شما برای رسیدن به هدف سلامتی قدرت و کارایی است .

 

غذای شما داروی شماست

دکتر سیز میگوید غذا دارو و بلیط شما برای رسیدن به هدف سلامتی قدرت و کارایی است .

دکتر سیز همچنین مقالات زیادی را در مورد افزایش چاقی در دهه اخیر نوشته است که یکی از عوامل اصلی آن رژیم های غذایی است که قند بالایی دارند و باعث افزایش سطح انسولین بدن میشوند و در برخی مواقع باعث ایجاد دیابت نوع 2 میشوند .

در رژیم غذایی زون از چربی های غیر اشباعی که در مواد غذایی مثل مغز ها وجود دارد بهره گرفته میشود . زیرا که این مواد غذایی سرشار از امگا 3 و امگا 6 هستند .

 

رژیم غذایی زون و تاثیر آن بر عملکرد ورزشکاران رشته کراسفیت

 

رژیم غذایی زون و تاثیر آن بر عملکرد ورزشکاران رشته کراسفیت

رژیم غذایی زون از جهات زیادی شبیه به رژیم غذایی پیلیو است . زیرا که در این رژیم شما باید کالری مصرفی را محاسبه کنید از خوردن بسیاری از مواد غذایی اجتناب کنید .

بسیاری از ورزشکاران رشته کراسفیت از ترکیب این دو رژیم بهره میبرند که در صورت رعایت تعادل نتیجه قابل توجهی را خواهند گرفت .